روان کننده بتن

روان کننده بتن از موادی چون سیمان های سخت، گوگرد، الیاف بتن و… تشکیل می شود، بعلاوه در روش تولید آن بخار آب، حرارت و فشار های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند، با توسعه و پیشرفت دانش و فناوری شناسایی بتن و ویژگی های آن نیز گسترش یافته است، به گونه ای که این روز ها از انواع بتن در مواد ساختمانی به کار می رود که هر کدام ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند، در کل بتن ماده ای است که از ترکیب آب ، سیمان و سنگ های ریز در وضعیت مکانی ویژه ای به وجود می آید. بتن به دلیل فراوانی مواد آن، استحکام بالا و احتیاج به احداث ساختمان ها، راه ها، پل ها و… آن را جزء  پرکاربرد ترین مواد قرار داده است. بتن دارای مزیت هایی از قبیل کم بودن تعرفه ها، دستیابی به سنگ ریزه ها، مقاوم در برابر حرارت و پوسیدگی، تولید نکردن گاز سمی و دود و… می باشد. انواع آن نیز عبارتند از: بتن معمولی، بتن سبک، بتن آرامه و چند نمونه دیگر.

Concrete lubricant

انواع روان کننده بتن

روان کننده ماده ای که برای نرم شدن و فرم دهی به بتن اضافه می گردد. همچنین چسبناکی و کشش آن را نیز کم می کند. روان کننده ها باعث عملکرد بهتر و دوام بتن می شوند. انواع روان کننده ها ی بتن از لحاظ گیرایی مواد اولیه شامل سه دسته هستند که بدین شرح می باشند:

روان کننده بتن دیرگیر

این نوع روان کننده ها با کم کردن میزان آب در مقایسه با سیمان، کارکرد و نرمی بتن را افزایش می دهد. به خاطر عقب انداختن مدت گیرایی بتن در تابستان و محیط های گرم گزینه خوبی هستند و مانع شکستگی و منقبض شدن بتن می شوند.

روان کننده بتن زودگیر

این مدل از روان کننده ها مناسب فصل سرما هستند زیرا زمان گیرایی بتن را کم می کنند. همچنین با احتیاج نداشتن به آب فراوان، کار پمپاژ را راحت تر می کنند.

روان کننده بتن معمولی

کاربرد آنها در اندازه مناسب و معمولی است و برای استفاده بتن در شرایط آب و هوایی معتدل مفید می باشند.

مزایا و مضرات روان کننده بتن

هر ماده ای دارای مزیت ها و معایبی است. مزایای روان کننده بتن شامل: کم شدن استفاده سیمان ، کم شدن آب و زیاد شدن دوام بتن در مقابل  ورود آب، بالا بردن توان بتن در مقابل ضربات، از بین رفتن سوراخ ها و درزهای بتن، هماهنگ با هر شرایط جوی، مخلوط شدن با بتن هایی که دانه های بزرگ دارند، ساخت بتن بدون عیب و نقص و… می باشد.

در صورت کاربرد غلط  و بیش از حد مجاز  از روان کننده ها، یکسری معضلات و معایبی به وجود می آید که هزینه هایی را در بر دارد. برخی از مضرات روان کننده بتن بدین شرح میباشد: آب انداختن که باعث از هم پاشیدگی سیمان می شود، هوازایی که به علت کاهش اصطکاک آب ترکیبی، در سیمان حباب های به وجود می آید، کم شدن نرمی بتن که نشان دهنده کم شدن اندازه سیمان دارای کاهش دهنده آب هستند و آماده سازی سیمان که گاهی اوقات به صورت درزدار، شکسته و پوست شدن در می آید که جهت پیشگیری از این موارد باید همیشه سیمان خیس باشد.

خرید روان کننده بتن

از جمله مشکلاتی که اکثر تولید کننده های بتن و یا شرکت های تولید اجزای بتن با آن مواجه هستند؛ موضوع  تهیه روان کننده بتن است. زمان خرید روان کننده بتن باید به یک سری موارد توجه کنید تا خریدی به صرفه و مطمئن داشته باشید، مواردی از قبیل: توجه به این که روان کننده خریداری شده حتما کاهش دهنده آب باشد، روان کننده هواساز نباشد چرا که دوام بتن را کم میکند، مقرون به صرفه بودن زیرا روان کننده ها از لحاظ مارک و مرکزی خرید، تعرفه های مختلفی دارند که از یک مکان به مکان دیگر فرق دارد.، دقت به تاریخ انقضاء آن که اصولا یک سال است، بنابراین نباید بیشتر از یکبار در انبار بماند.

نحوه استفاده از روان کننده بتن

اغلب مواد روان کننده جهت برطرف کردن عیوب بتن مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی نحوه استفاده از روان کننده بتن به مدل آن وابسته است. به گونه ای که روان کننده کندگیر را به ماده خشک بتن اضافه می کنند. به دلیل اینکه این مواد به صورت مایع موجود هستند باید ابتدا رقیق شده و یک شخص با تجربه آن را داخل بتن بریزد. بهترین شیوه اضافه کردن این مواد به بتن، کم کم است تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

هنگام تهیه روان کننده خوب باید به برخی از عناصر توجه نمود. روان کننده ها جزء ابتدایی ترین کاهش دهنده آب می باشند که بنا به ویژگی ها و معیارهای دارای چند دسته هستند. برترین فاکتورهای مفید جهت انتخاب بهترین روان کننده بتن، ارزش بتن کاربردی، میزان بتن ریزی در یک بخش و  شرایط آب و هوایی هنگام استفاده از بتن می باشند.

لیست قیمت روان کننده بتن

معمولا روان کننده های بتن به شکل های گوناگونی در بازار وجود دارند، که  براساس کارخانه تولیدی هزینه های متفاوتی دارند. اصولا روان کننده بتن یکی از مقرون به صرفه ترین و کم هزینه ترین مواد می باشند. مقدار غلیظ بودن این ماده از جمله عوامل تاثیر گذار بر قیمت روان کننده بتن است. یعنی با وجود ارزان بودن باز هم  مقدار آن تعرفه لازم برای خرید را مشخص می کند.

معمولا این مواد در تولید ساخت های بتنی نقش به سزایی دارند و جزء جدا نشدنی این تولیدات محسوب می شوند. کاربرد روان کننده ها اغلب معایب بتن را تا حدودی برطرف می کند. همچنین موجب زیاد شدن قدرت، استحکام، نحوه به کار بردن در فصول مختلف و …بتن می شود. البته استفاده مفید از آن به اطلاعات و مهارت خاصی نیاز دارد. جهت دریافت آگاهی، لیست قیمت روان کننده بتن، کاتالوگ محصول و سایر موارد باید با قسمت فنی و مهندسی مراکز مربوطه تماس بگیرید.

سخن پایانی

روان کننده بتن معمولا رنگ قهوه ای تیره دارد که در اندازه های گوناگونی موجود می باشد. در صورت حفاظت نادرست و مصرف غلط از روان کننده ها علاوه بر امنیت نداشتن، آسیب های را زمان نزدیک شدن به پوست، خوردن و بو کشیدن برای افراد به وجود می آورد. این مواد را باید از دست یابی بچه ها و حیواناتی که در خانه نگهداری میشوند، در جای دور قرار دهید. بعلاوه به توصیه های تولید کننده جهت کاربرد صحیح، لوازم مراقبتی شخصی، کمک های ابتدایی و…در مواقع آسیب و خطر خیلی دقت کنید.

برای مشاهده سایر افزودنی ها میتوانید به صفحه چسب بتن آب بندی ، پرایمر بتن و ضد یخ بتن مراجعه کنید .

برای مشاهده انواع محصولات به صفحه چسب بتن مراجعه کنید