دسته‌بندی نشده

تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری

خرید چسب کاشی

چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری در اصل یک کاربرد دارند و کار هر دو چسباندن کاشی است. اگر قصد دارید در حوزه عمران و ساختمان سازی مطالعه کنید می بایست در مورد چسب کاشی پودری یا خمیری اطلاعات لازم را کسب کنید. قبلا برای اتصال کاشی ها به همدیگر از ملات استفاده می کردند. اما در حال حاضر انواع چسب کاشی جایگزین ملات شده است. این چسب ها شبیه هم هستند و تنها تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری نحوه آماده سازی و استفاده از آنها است. در این مقاله با این چسب ها و کاربرد و تفاوت آنها آشنا خواهیم شد.

نحوه استفاده از چسب کاشی پودری

چسب کاشی پودری بر پایه سیمان تهیه می شود و با استفاده از افزودنی های پلیمری تقویت می شود. این چسب ساختار پودری دارد و درترکیبات آن شن و ماسه بکار رفته است. این چسب را ابتدا با آب مخلوط می کنند و زمانی که به صورت خمیری درآمد، جهت چسباندن کاشی روی سطوح از آن استفاده می کنند. چسب پودری برای اتصال انواع سنگ های طبیعی و مصنوعی، بتن،  سیمان، کاشی در همه محیط های کارخانجات، استخرها، پارکینگ ها، راه پله ها و ….. استفاده می شود.

طرز تهیه چسب کاشی پودری

ابتدا آنتی فوم ضد کف و آب را به مدت 15 دقیقه مخلوط می کنیم و با رزین اکریلیکی به مدت 25 دقیقه دوباره مخلوط می کنیم که یک ترکیب شیری رنگ بدست می آید (مخلوط مایع). آنها را در یک ظرف دربسته نگهداری می کنیم. سپس شن و کربنات کلسیم سنگین را به مدت 25دقیقه بصورت خشک مخلوط می کنیم تا یکدست شود. پودر هیدروکسی پروپیل را به مخلوط اضافه کرده و میکس می کنیم تا مخلوط یکدست شود (پودر). هردو مخلوط مایع و پودری را در یک میکسر بزرگ مخلوط می کنیم تا کاملا یکدست شود.

مزایای چسب کاشی پودری

چسب کاشی پودری مزایا و کاربرد فراوان دارد که در زیر به برخی از مزایای آنها می پردازیم:

 • مخلوط شدن سریع
 • انعطاف پذیری با درنظر گرفتن چسب های بتن
 • دارای استحکام و قدرت چسبندگی بالا
 • بدون نیاز به تخریب و کندن سطح کار
 • قابلیت اجرای ظریف
 • مقاومت و دوام بالا در هر شرایطی با در نظر گرفتن مخلوط چسب های بتن
 • قابل استفاده در همه محیط ها حتی استخر و مخازن با در نظر گرفتن استفاده از چسب های بتن
 • کاهش هزینه در کاشی کاری
 • سرعت عمل بالا در کاشی کاری

چسب کاشی خمیری چیست؟

چسب کاشی خمیری با قابلیت انعطاف پذیری و چسبندگی بالا در سطوح کاشی، موزاییک، سنگ، سرامیک، سیمان و گچ استفاده می شود. این چسب در برابر رطوبت استحکام کمتری نشان می دهد به همین دلیل در کف حمام برای چسباندن کاشی به سطح قابل استفاده نیست. بهترین نوع چسب خمیری را در قوطی های دربسته نگهداری می کنند. اما هنگام مصرف که درب قوطی را باز می کنید فقط تا یک ساعت فرصت دارید که از چسب استفاده کنید و بعد از این مدت چسب خمیری شما دیگر کارایی ندارد. چسب کاشی خمیری در مجاورت هوا سفت و خشک می شود و قابل استفاده نیست.

نحوه استفاده از چسب کاشی خمیری

برای استفاده از چسب کاشی خمیری می بایست ابتدا ناهمواری های سطح مورد نظر را با استفاده از چسب پرایمر یا چسب بتن از بین ببرید. این چسب بصورت آماده و بدون نیاز به مواد اضافی استفاده می شود. از چسب خمیری برای نصب انواع سرامیک؛ آزبست، سنگ، بتن و گچ در بیمارستان، آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می کنیم. این چسب بر اساس رزین های اکریلیکی، مواد معدنی و مواد غلظت دهنده تولید و سپس وارد بازار می شود.

تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری

تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری

تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری

چسب کاشی پودری و خمیری هردو برای اتصال سطوحی مانند کاشی و موزاییک و غیره بکار می روند. این دو چسب از لحاظ ساخت و کاربرد تفاوت هایی با هم دارند که در زیر تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری را مرور می کنیم.

 1. تفاوت در کاربرد

چسب کاشی پودری برای نصب سرامیک و کاشی روی سطح های بتنی و رنگ شده ، روی کاشی قدیمی و در قسمت هایی که میزان رطوبت و حرارت بالا است بکار می رود. چسب پودری بسیار قدرتمند و با استحکام و چسبندگی بالا است. اما چسب خمیری جهت چسباندن کاشی در آشپزخانه بکار می رود و برای اتصال کاشی روی سطح های گچی و سنگی استفاده می شود.

 1. تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری از نظر قیمت

چسب کاشی پودری نسبت به چسب کاشی خمیری از نظر مصرف و مزایا قیمت کمتر و به صرفه تری دارد.

 1. تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری در ترکیبات

ترکیبات چسب کاشی خمیری بر پایه رزین های اکریلیکی، مواد معدنی و مواد غلظت دهنده است. اما ترکیبات چسب کاشی پودری بر پایه سیمان و برخی از افزودنی ها است. این چسب برای اتصال کاشی روی کاشی های قدیمی نیز استفاده می شود که مزیت بزرگی برای بازسازی ساخت های قدیمی است.

 1. تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری از نظر استفاده

قبل از استفاده از چسب پودری باید آن را با آب مخلوط کنیم تا حالت خمیری پیدا کند. یکی از مزایای کاربرد این چسب وجود مواد پلیمری است که مقاومت و چسبندگی آن را در برابر آب و رطوبت بالا می برد. ولی برای استفاده از چسب کاشی خمیری نیازی به مخلوط کردن آن با آب ندارد.

 1. تفاوت در مکان های مورد استفاده

در مکان هایی که آب و رطوبت زیاد است مانند حمام و دستشویی از چسب کاشی خمیری استفاده نمی شود زیرا مقاومت آن در برابر آب و رطوبت پایین است. د رمکان هایی مانند آشپزخانه که رطوبت کم است از چسب خمیری استفاده می کنند.

 1. تفاوت در مهلت استفاده

چسب های خمیری محدودیت استفاده دارند و به محض اینکه درب آن را باز کردیم فقط تا یک ساعت قابل استفاده است. اما چسب های پودری تا زمانی که آب به آنها اضافه نکنیم تا دو سال تاریخ انقضا دارند.

جمع بندی

بطور کلی کاربرد هردو چسب کاشی خمیری و پودری اتصال کاشی به سطوح دیگر است. چسب خمیری با اینکه استفاده از آن بدون دردسر و راحت تر است ولی چون مقاومت چسبندگی کمتری دارد میزان مصرف آن بالا است.  در مقاله بالا تفاوت چسب کاشی پودری و خمیری را بطور مفصل توضیح دادیم. شما می توانید بهترین نوع چسب های پودری و خمیری خود را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب و مقرون به صرفه در فروشگاه لوازم خانگی هوم فیکس خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *