مقالات

نحوه استفاده از چسب بتن در استخر

چسب کاشی استخری

در هنگام ساخت یک استخر با در نظر گرفتن کاربری آن از روش ها و متریال های متفاوتی استفاده میشود. یکی از این متریال ها چسب بتن است. در این مطلب قصد داریم به بررسی نحوه استفاده از چسب بتن در استخر بپردازیم. با ما همراه شوید.

معرفی چسب بتن استخر

چسب بتن یک مایع سفید رنگ است که در استخرهای مختلف در جهت آب بندی سطح مورد استفاده قرار میگیرد. در سازه های دیگر نیز میتوان از این متریال به منظور افزایش میزان چسبندگی و مقاومت خمشی بهره گرفت.

چسب کاشی استخری یا همان چسب بتن از مواد طبیعی، مصنوعی یا ترکیبی از این دو ساخته میشود و به صورت کلی دارای دو گروه  رزین اپوکسی و لاتکس می باشد که از نظر نوع کاربرد و مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت آن ها با یکدیگر متفاوت هستند.به عنوان مثال چسب های لاتکسی به دلیل ساختاری که دارند برای آب بند سازی به کار میروند و آن ها را با نام چسب آب بند نیز میشناسند.

کاربردهای چسب بتن در استخر

 1. افزایش مقاومت ملات
 2. افزایش مقاومت چسب پودری
 3. آب بندی استخر
 4. پر کردن ترک های سیمان و بتن
 5. استفاده در محیط های سرد و مرطوب
 6. استخرهای پروش ماهی و مخازن آبی

روش های استفاده از چسب بتن در استخر

نحوه استفاده از چسب بتن در آب بندی استخر به چند روش صورت میگیرد که هر کدام از آن ها اصول خاصی دارند. از رایج ترین راههای استفاده از چسب بتن در استخر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره گیری از چسب بتن با سیمان برای ساخت سازه استخر

این روش به صورتی است که در آن چسب بتن در جهت ساخت فوندانسیون استخر کاربرد دارد و قادر است استخر را در برابر عواملی مانند نفوذ آب و رطوبت تا حد زیادی مقاوم سازی کند. برای اجرای این متد عموما به جای اینکه برای تولید ملات از آب استفاده کنند  از چسب های بتن بهره میبرند. نسبت این ترکیب نیز به میزان  5 الی 25 درصد وزن سیمان موجود است. پس از ساخت  این ملات میتوان از آن در جهت ساخت سازه اصلی استخر یا بتن ریزی کف آن استفاده نمود.

 • استفاده از چسب بتن با ملات در ساخت رویه استخر

از چسب بتن در ملات پلاستر نیز به وفور استفاده میکنند.زمان اتمام بلوک چینی و بتن ریزی دیواره های استخر یک لایه ملات سیمان پلاستر را روی آن به کار میبرند. در این مرحله از انجام کار چسب بتن را با ملات ترکیب کرده و از آن به منظور نازک کاری بهره میبرند.

 •  استفاده از چسب بتن به‌عنوان لایه عایق روی سطح استخر

از دیگر روش های استفاده از چسب بتن در استخر به عنوان یک لایه عایق روی سطح آن می باشد.نحوه استفاده از چسب بتن در استخر در این روش به این صورت است که چسب را به شکل ماده ای خام و لایه ای نازک روی سطح نهایی به کار میبرند. رایج ترین نوع چسب هایی که برای این کار استفاده میشوند چسب های لاتکس هستند. در این متد میتوان همه منافذ را به بهترین نحو پوشش داده و استخر را به شکل کامل آب بندی کرد.

 • استفاده از چسب بتن در دوغاب در جهت کاشی‌کاری استخر

زمانی که کاشی کاری استخر به صورت کامل انجام گرفت نوبت دوغاب کاری است. در این پروسه میتوان چسب را با ملات ترکیب کرده و آن را جایگزین آب نمود. عموما توصیه می کنند که دوغاب کاری را یک بار به روش سنتی انجام داده و سپس برای آب بندی بیشتر از چسب های بتن مخصوص استفاده کرد.

نحوه استفاده از چسب بتن برای آب بندی استخر

در ادامه به طور مختصر به  بررسی نحوه استفاده از چسب بتن در آب بندی استخر میپردازیم:

 • آماده سازی سطح

پیش از شروع فرآیند آب بندی باید سطح استخر را به صورت کامل تمیز کنید. در این پروسه باید تمامی آلودگی ها و لکه ها را از بین ببرید. در انتها نیز باید مطمئن شوید که سطح استخر کاملا خشک است و فاقد رطوبت می باشد.

 • تهیه ترکیب چسب بتن

برای استفاده از چسب بتن در استخر باید ترکیبی از آن را آماده کنید.برای این کار لازم است تا مقدار مشخصی از چسب بتن را با سیمان ترکیب نمایید. عموما درصد استفاده از چسب در این ترکیب حدود 5 تا 25 درصد وزن سیمان مورد نظر است.

 • اعمال چسب بتن  روی سطح

پس از آنکه ترکیب چسب را آماده کردید آن را به شکل لایه ای یکنواخت و نازک روی سطح اعمال کنید. برای انجام این کار میتوانید از ابزارهای مختلفی مانند اسپری یا قلم مو استفاده نمایید.تا چسب به شکل یکدست روی سطح پخش شود.

 • صاف سازی

بعد از پایان پروسه اعمال چسب برای صاف کردن چسب میتوانید از ابزارهای صاف کننده بهره ببرید.این کار موجب میشود که حباب ها حذف شده و چسب به شکل بهتری روی سطح اعمال گردد.

 • زمان دهی برای خشک شدن

پس از اعمال چسب باید مدتی صبر کنید تا به صورت کامل خشک شود. این بازه زمانی به به شرایط محیطی مانند دما و رطوبت بستگی دارد.

 نکات مهم در زمان استفاده از چسب بتن در استخر

نحوه استفاده از چسب بتن در استخر به شکل صحیح  مستلزم رعایت برخی نکات است که در ادامه آن ها را ذکر میکنیم:

محیطی که قرار است از چسب بتن در آن استفاده کنید باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه آلودگی باشد.

یکی از نکات مهمی که در زمان استفاده از چسب بتن در استخر باید به آن توجه کرد این است که باید یک لایه چسب را پیش از استفاده از ملات خمیری روی سطوح بتنی به کار ببریم.

در تهیه چسب های بتنی باید نهایت دقت را به خرج دهید به دلیل اینکه هر چقدر میزان بتن بیشتر باشد به مقدار بیشتری از چسب احتیاج پیدا خواهید کرد. در این مواقع برای اینکه به نتیجه بهتری برسید میتوانید از روش لایه به لایه بهره ببرید.

هنگام استفاده از این چسب باید نکات ایمنی را رعایت کنید و مانع از تماس آن با چشم ها، پوست و دهان شوید. چنانچه این چسب با چشم ها یا پوست شما برخورد کرد بلافاصله اقدام به تمیز کردن آن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید