خرید پودر بندکشی در کاشی کاری یکی از واجبات است ، در واقع از اصلی ترین نکاتی که کار را به پایان می رساند استفاده از این ماده است. ساختمان‌ساز‌ها برای زیباسازی چهره‌ی یک ساختمان، با بکارگیری روش‌های مختلف و مواد مخصوصی تلاش می‌کنند که نقایص موجود در چهره‌ی یک ساختمان را از بین ببرند.

یکی از این راه‌ها استفاده از بندکشی کاشی، سرامیک و آجرنماها  است. در این روش که به آن بندکشی می‌گویند، از موادی به نام پودر بندکشی که مخلوطی از سیمان و آب و چند ماده‌ی مختلف دیگر است، استفاده می‌شود. .این محصول برای پوشش دادن شکاف بین کاشی و سرامیک استفاده می شود که اگر از آن استفاده نشود نتیجه کار ناقص و زشت خواهد شد.

آشنایی با پودر بندکشی و ترکیبات آن

 به طور کلی این ترکیبات شامل آب، سیمان، مواد معدنی و پودر‌های مخصوص جهت ایجاد خواص ضدآب، ضدقارچ و کپک و بسیاری از خواص دیگر است. اگر حتی یک بار در منزل و یا محل کار خود با تعمیرات کف، دیوار‌ها و یا نمای ساختمان رو به رو شده‌باشید، با عبارت دوغ‌آب آشنایی دارید. این ماده که بیش‌تر مخلوطی از آب و پودر سنگ و یا سیمان است، به طور کلی روی زمین ریخته می‌شود و کمی میان درز‌ها را می‌پوشاند.

مشکل بزرگ در استفاده از آن روش، عدم پوشانندگی کامل و تجمع آلودگی و جرم در میان لایه‌ها بود. پودر بندکشی اما با ترکیبات متفاوت باعث پر شدن کامل درز‌ها شده و با مواد مخصوص خود می‌تواند از تجمع جرم نیز جلوگیری کند. از طرفی اگر می‌خواهید لایه‌ای هم‌رنگ با کاشی و یا سرامیک خود داشته باشید، می‌توانید از نوع رنگی پودر بندکشی استفاده کنید. در ساخت این نوع پودر از مواد رنگی استفاده شده‌است که حتی با محلول‌های شستشو نیز از بین نمی‌روند.

خرید انواع پودر بندکشی 

1- رنگی: این محصول دارای انواع رنگ ها می باشد که برای استفاده در مکان های مختلف، جهت هماهنگ شدن رنگ ها با محیط کاربرد دارد. همچنین این پودرها ضد آب هستند و مناسب استفاده در استخرها نیز هستند.

2- پلیمری: این محصول با استفاده از فناوری نانو ساخته شده و دارای نهایت مقاومت و استحکام می باشد و بهترین نوع پودر بندکشی نیز محسوب می شود.

3- اسیدی:  این پودر مناسب استفاده در کارخانه ها، مکان هایی که با صنعت، مواد شیمیایی یا اسیدی سروکار دارند می باشد؛ زیرا در برابر اسید و اینگونه محیط ها مقاومت و استحکام بالایی دارد.

4- آنتی باکتریال: این پودر در محیط هایی مانند، محیط بیمارستان، آزمایشگاه، درمانگاه ها و محیط های بهداشتی استفاده می شود تا از جذب هرگونه ویروس میکروب و باکتری جلوگیری شود.

هم چنین این محصول بر اساس مصالح ساختمانی هم تقسیم بندی میشود :

پودر بندکشی آجر

مواد تشکیل‌دهنده‌ی این پودر، مانند مابقی پودرهای بندکشی، دارای پایه‌ی سیمان است. این پایه در ترکیب با پودر سنگ می‌تواند پودر بندکشی آجر را تشکیل دهد. این نوع از مصالح دارای ساختار و دانه‌های درشت‌تری نسبت به نوع کاشی و سرامیک است که در فواصل ۶ تا ۲۰ میلی‌متری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی این ماده بیش‌تر در نماهای خارجی استفاده می‌شود و دارای مقاومت بسیار بالایی نیز می‌باشد.

پودر بندکشی کاشی و سرامیک

این دسته از مصالح در نوع خود پرفروش‌ترین هستند. علت این محبوبیت، ریز بودن ساختار و قابلیت انعطاف‌پذیری بالای این پودر بندکشی است. این مواد اغلب در نمای داخلی منزل مانند آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده می‌شوند. مهم‌ترین نکات ارزشمند در این نوع از پودر بندکشی، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و همچنین همخوانی و زیباسازی ظاهری در مناطق مورد نظر است.

پودر بندکشی سنگ

این مورد از نظر قیمت، بسیار ارزان تر از دو مدل پیشین است که دلیل آن کوتاه‌تر بودن و ساده‌تر بودن فرایند تولید آن است. این پودر نیز دارای دانه‌های درشت‌تر است که باعث می‌شود در نمای داخلی استفاده‌ی چندانی نداشته‌باشد. اما نکته‌ی مورد اهمیت در این ماده، مقاومت بسیار بالای آن در مقایسه با دو نوع سرامیکی و آجری است.

پودر بندکشی

مشخصات پودر بندکشی استاندارد

مقاومت در برابر خمش

در سازه‌ها اگر مقاومت پودر بندکشی ناچیز باشد، می‌تواند باعث شکستگی و خوردگی بند‌ها و البته تخریب سرامیک و کاشی شود. بنابر این یک آزمون روی این مواد اجرا می‌شود که می‌تواند حداکثر فشار وارده به بند را پیش از ایجاد شکستگی بررسی کند. 

مقاومت در برابر فشار

در این آزمون، به ملات ساخته شده در دو نقطه‌ی مقابل هم فشار وارد می‌شود تا مقاوت پودر بندکشی مورد استفاده، بررسی شود. در حقیقت به علت استفاده‌ی بسیار زیاد از کاشی و سرامیک در کف‌پوش‌ها، لازم است پودر مورد استفاده برای پوشاندن فواصل میان آن‌ها نیز از مقاومت فشاری بالایی برخوردار باشد. در این صورت می‌توان گفت که بندها تا چه حد می‌توانند در مقابل فشار‌ها مقاومت کرده و از خرد شدن کف‌پوش جلوگیری کنند.

مقاومت در برابر سایش

در این آزمون تلاش می‌شود تا مقاومت ماده‌ی ساخته‌ شده از یک پودر بندکشی در برابر مالش، کاردک زنی و یا کشیده شدن ابزار روی آن سنجیده شود. در حقیقت اهمیت این امر در آن است که ملات ساخته شده که در فواصل کاشی و سرامیک‌ها قرار می‌گیرد، هم سطح خود کاشی است پس به همان اندازه در معرض سایش و خوردگی می‌باشد. در این آزمون، ملات ایجاد شده در برابر یک ابزار چرخشی قرار می‌گیرد که باعث ساییدگی آن می‌شود.

قابلیت انقباضی

این قابلیت به معنای جمع‌شدگی و کاهش حجم ملات ساخته‌شده از پودر بندکشی، بدون دخالت عوامل خارجی است. به عبارت دیگر افت و انقباض ملات، باعث کنده شدن بندکشی از سرامیک شده و به مرور زمان سازه‌ی مورد نظر را تخریب می‌کند. 

نکات استفاده از پودر بندکشی

هر شرکت و هر بسته‌ی پودر ممکن است توضیحات و طریقه‌ی مصرف خاص خود را داشته‌باشد. پس پیش از هر کاری بهتر است ابتدا توضیحات مربوط به بسته‌ی خریداری شده را مطالعه نمایید. 

در بسیاری از بسته‌های پودر بندکشی، گفته می‌شود که به میزان ۳۰ درصد از وزن بسته، آب را آماده کرده و با پودر مورد نظر مخلوط کنید. این مخلوط می‌تواند در آب و هوای معتدل در مدتی حدود ۱۵ دقیقه به طور کامل آماده شود. اما اگر در آب و هوای سرد مشغول به کار هستید، بهتر است از آب ولرم یا گرم استفاده کرده و مدت بیش‌تری را برای آماده شدن ملات صرف کنید. نشانه‌ی آماده بودن ملات، قوام عسل مانند و سیال بودن آن است و توجه داشته باشید که دانه‌های درشت و یا مواد خارجی در ملات شما وجود نداشته‌باشد.

در قدم بعدی باید دقت کنید که در میان درز‌های کاشی و سرامیک بر روی کف، آشغال، مواد ریز و یا حتی گرد و غبار نباشد. علت این نیاز به تمیزی آن است که با وجود چنین موادی در لا به لای سرامیک‌ها، ملات ساخته‌شده از پودر بندکشی نمی‌تواند به خوبی این قسمت‌ها را پر کند. پس از آن به دقت ملات خود را در میان درز‌ها وارد کرده تا به زیر کاشی و سرامیک نیز نفوذ کند.

برای استفاده از این مواد در دیوار، تنها تفاوت میزان آب مصرفی است که باید حدود ۲۲ درصد وزن پودر بندکشی باشد. قوام این ملات به صورت خمیری بوده و سیال نیست. سپس مانند مراحل قبل عمل کرده و ماده را در میان درز‌ها وارد می‌کنیم.

سایر نکات
  • در هنگام بندکشی باید به وضعیت آب و هوا  توجه کرد؛ زیرا بندکشی در آب و هوای بسیار سرد و بسیار گرم ممکن است نتیجه دلخواه را ندهد.
  • همچنین باید به تاریخ پودر بندکشی ایرانی و خارجی توجه کنید. بله، این پودر ها دارای تاریخ تولید و انقضا می باشند. پودر های تاریخ گذشته خواص خود را از دست می دهد و کار را بی نتیجه می گذارند.
  • در هنگام مخلوط کردن و هم زدن پودر با آب نباید آن را زیاد هم بزنید؛ زیرا مخلوط دارای حباب می شود و باعث ایجاد مشکل می شود.
  • پودر بندکشی را در شکاف ها با عرض دلخواه و عمق 5 تا 20 میلی متر می توان استفاده کرد.
  • برای بندکشی در محیط استخر می توانید از پودر های بندکشی ضدآب و رنگی نیز استفاده کنید. همچنین پودر های مخصوص این مکان ها دارای خاصیت ضد جلبک می باشند و مناسب این مکان ها می باشند.

موارد هشدار و احتیاط

اولین و مهم‌ترین مطلب در مورد خرید پودر بندکشی، رعایت نحوه‌ی ساخت ملات و استفاده از آن در سازه‌های شما است. در پروسه‌ی تهیه‌ی ملات دقت نمایید که بنا بر مکان مورد استفاده و مصالح دیگری که در سازه به کار رفته‌است، نوع پودر و همچنین میزان آب مصرفی نیز متفاوت است. برای مثال در استفاده از پودر بندکشی و تهیه‌ی ملات برای دیوار‌های یک ساختمان، باید بدانید که هم زمان مورد نیاز برای تهیه‌ی ملات بیش‌تر است و هم میزان آب مصرفی کم‌تر می‌باشد.

نکته‌ی بعدی تمیز بودن سطوح و به خصوص در میانه‌ی درز‌ها است. اگر درز‌ها و سطوح دارای چربی و گرد و غبار باشند، ماده‌ی مورد نظر نمی‌تواند به خوبی وظیفه‌ی خود را انجام دهد. چه بسا استفاده از این ماده در شرایط اشتباه باعث تخریب سریع تر سنگ و کاشی مصرفی شما شود. همچنین توجه کنید که هنگام پر کردن منافذ و درزها، لازم است ملات پودر بندکشی به قسمت زیرین کاشی و سرامیک نیز نفوذ کند.

نکته‌ی آخر در مورد ایمنی هنگام کار است که باید در ابتدای فعالیت آن را در نظر بگیرید. به خصوص اگر مشکلات تنفسی دارید توصیه می‌شود در هنگام استفاده از این مواد از ماسک‌های مخصوص استفاده کنید. حتی اگر این مشکلات را ندارید، بازهم توصیه می‌شود از ماسک کار برای جلوگیری از ورود مواد به دهان و بینی و همچنین از دستکش ایمنی جهت جلوگیری از آسیب به دست‌ها، استفاده کنید.

قیمت و خرید پودر بندکشی

همان‌گونه که گفته‌شد، پودر بندکشی انواع مختلفی دارد. بنابر این قیمت‌های تعیین شده برای خرید پودر بندکشی نیز در طیف وسیعی قرارمی‌گیرد. همچنین بهتر است بدانید که این مواد فقط به صورت پودر به فروش نمی‌رسند، بلکه نوع خمیری و نیمه‌آماده‌ی آن‌ها نیز در بازار موجود است. با همه‌ی این توصیفات می‌توانیم بگوییم قیمت خرید پودر بندکشی می‌تواند از ۷۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان متغییر باشد. البته وزن خریداری شده نیز در این تفاوت قیمت موثر است.

ممکن است شما پودر بندکشی را برای یک تعمیرات بسیار کوچک در منزل خود لازم داشته‌باشید. در این مورد نیز می‌توانید پودر‌ها را به صورت خام، نیمه آماده و یا حتی آماده در تیوپ‌های فشاری خریداری نمایید. این روزها خرید این‌گونه مواد بسیار آسان‌تر شده‌اند، چرا که می‌توانید به راحتی با مطالعه و انتخاب پودر مورد نظر تصمیم خود را گرفته، سپس از یک سایت معتبر آن را برای خود سفارش دهید.

برای خرید پودر بندکشی ایرانی و خارجی، برای شما انواع آن را در فروشگاه خود عرضه می کنیم. شما می توانید از بهترین خدمات ما در نوع ایرانی و خارجی این محصول بهره مند شوید و  با بالاترین کیفیت و مناسبترین قیمت خریداری نمایید. نحوه خرید و سفارش بسیار آسان می باشد. 

هم چنین اگر در کنار خرید پودر بندکشی قصد خرید چسب کاشی را دارید ، ما این محصول را در 2 نوع ایرانی و خارجی عرضه می نماییم.

سخن آخر

استفاده از پودر بندکشی در ساختمان‌سازی، یک روش بسیار مناسب جهت جلوگیری از تخریب کاشی و سرامیک و در نتیجه جلوگیری از تخریب نمای سازه‌های شما است. در ابتدا باید بدانید برای استفاده از پودر بندکشی، چه نوعی از آن را لازم دارید. در حقیقت باید بر اساس مکان سازه و هدف آن، نوع ترکیبات پودر را انتخاب نمایید. پس از آن در نظر داشته باشید که میزان مواد لازم برای شما چقدر می‌تواند باشد تا در زمینه‌ی اقتصادی نیز صرفه‌جویی کنید.

در نهایت باید بدانید استفاده از این نوع مواد جایگزین روش‌های قدیمی است که می‌تواند به عمر ساختمان شما اضافه کند. اگر به موارد توصیه شده بر روی بسته‌های پودر بندکشی و راهنمای آن‌ها دقت کنید، می‌توانید نتیجه‌ای تمیز و دلخواه را کسب کنید. در استفاده از این مواد به موارد گفته شده درمورد استاندارد‌ها و کیفیت ماده‌ی مورد نظر توجه کنید و سعی کنید از بهترین و معتبرترین برند‌ها استفاده نمایید.