وبلاگ

چسب کاشی دیسپرسی

چسب کاشی دیسپرسی از چسب‌هایی هست که برای نصب کاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل مصرف زیاد این چسب، در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نکاتی در ارتباط با این محصول بپردازیم. بنابراین پیشنهاد می‌شود این مقاله را تا آخر بررسی نمایید.

چسب کاشی دیسپرسی چیست ؟

چسب کاشی دیسپرسی یک چسب کارآمد برای چسباندن کاشی‌ها کنار یکدیگراست. پایه و اساس تولید این نوع چسب، رزین از نوع پلیمری می‌ باشد. این چسب، قدرت چسبندگی بالایی دارد. این قدرت چسبندگی زیاد از رزین‌های دیسپرس شده موجود در این چسب نشئت می‌گیرد. امروزه شاهد خرید زیاد این چسب کاشی برای کاشی کاری دیوارها و ساختمان‌ها هستیم. با توجه به اینکه کاشی کاری از طریق روش‌های مختلف صورت می‌گیرد، به این صورت که نازک کاری و ضخیم کاری در بحث کاشی وجود داردعموماً کاشی کارانی که به دنبال استفاده از روش نازک کاری هستند می‌توانند از این چسب استفاده کنند؛ زیرا این چسب با توجه به قدرت بالا در ایجاد عمل چسبندگی، حجم زیادی ندارد.

چسب کاشی

 در ترکیبات چسب کاشی دیسپرسی که یک چسب خمیری می‌باشد، رزین پلیمر و ترکیبات شیمیایی با خاصیت عالی، ترکیباتی که باعث بالا رفتن میزان چسبندگی این ماده شده به کار رفته شده است. علاوه بر این، توجه شده که این مواد و ترکیباتی که سازنده خمیر دیسپرسی هستند منعطف باشند تا بتوان این خمیر را با حالت‌های مختلف بر پشت کاشی قرار داد. از چسب کاشی دیسپرسی صرفاً برای کاشی استفاده نمی‌شود بلکه برای چسباندن سنگ‌های آنتیک به سطح زمین یا دیوار نیز این چسب ها کاربرد قابل توجهی دارد.

 نکته دیگر که در ارتباط با چسب کاشی دیسپرسی باید به بیان آن بپردازیم سطوحی است که این چسب می‌تواند بر روی آن کار شود. بر روی سطوحی که از جنس بتن، سنگ و گچ بوده به علاوه بر سطوحی که قبلاً کاشی‌هایی بر روی آن قرار گرفته نیز می‌تواند از چسب کاشی دیسپرسی برای چسباندن کاشی‌های جدید بر روی کاشی های قدیمی استفاده کرد. این چسب برای سطوح چوبی قابلیت چندانی ندارد. علاوه بر این لازم است که به هموار و صاف بودن سطح نیز توجه شود؛ زیرا ناهمواری، باعث کاهش میزان چسبندگی و کیفیت کار توسط این کاشی می‌شود.

نحوه مصرف چسب کاشی دیسپرسی

برای اطلاع از نحوه مصرف این نوع چسب، بهتر است اول به بررسی سطحی بپردازید که قرار است از چسب کاشی دیسپرسی برای کاشی کاری آن استفاده نمایید. علاوه بر بررسی ابعاد سطح، بهتر است که به شکاف‌ها و پستی بلندی‌هایی که در آن سطح وجود دارد، ناهمواری هایی که در فرایند آماده سازی، همچنان مقداری از آن بر جای مانده توجه کرد. بر همین اساس، می‌توان گفت، برای یک متر سطح با با مقدار مطلوبی از ناهمواری تقریبا ۴ الی ۵ کیلو چسب کاشی دیسپرسی باید تهیه شود.

خرید چسب کاشی

 برای شروع کار بهتر است که یک آماده سازی سطح صورت گیرد. در فرایند آماده سازی، بهترین کار می تواند این باشد، سطحی که قرار است کاشی‌ها بر روی آن نصب شوند به طور کامل از گرد و غبار خاک و هر نوع ذرات ریز و درشت مزاحم پاک شود. تا حد امکان با استفاده از تجهیزات و ابزار آلات بنایی، سطح زیر کار، کاملا صاف شود. اگر کاشی شکسته قدیمی بر روی سطح وجود دارد، به این صورت که قبلاً کاشی کاری صورت گرفته و بنا به دلایلی نظیر تخریب کاشی قبلی یا تغییر در نوع و طرح کاشی، درصدد ترمیم با قرار دادن کاشی‌های جدید برآمدید، بهتر است که کاشی‌های قبل را با استفاده از یک ابزار شکاف داده به گونه ای که لایه رویی آن ها را کاملا جدا کنید. سپس با استفاده ازیک ابزار، اندازه‌گیری دقیق سطح، برای تعیین اندازه کاشی‌ها صورت گیرد. بعد از اینکه این مراحل انجام شد باید چسب را از جعبه یا بسته برداشته و با استفاده از یک ابزار آن را با قطر تقریباً ۲ الی ۳ میل بر روی سطوح پشت کاشی به طور کامل پخش کنید. توجه کنید که حتماً پشت کاشی صاف باشد. چنانچه ناصافی یا ناهمواری وجود داشته باشد بهتر است که با ابزار مخصوص چسب را به تمام قسمت‌های کاشی قرار هید. سپس با نیرو و فشار، کاشی را به سطح یا فضایی که قرار است کاشی‌کاری برای آن صورت گیرد بچسبانید.

مزیت های استفاده از چسب کاشی دیسپری

 استفاده از چسب کاشی دیسپرسی مزایایی به شرح زیر در پی دارد:

  1. این چسب باعث می‌شود که کاشی با قدرت بالایی به سطح بچسبد در واقع خاصیت این نوع چسب، چسبندگی ویژه‌ای به مواد ساختمانی مختلف است.
  2. به راحتی می‌توان با یک ابزار مخصوص و دم دستی کار کاشی کاری را انجام داد.
  3. وزن پایینی دارد
  4. از لحاظ انعطاف پذیری می‌توان گفت کاملا منعطف هست.
  5. حجم کم آن نیاز به محیط زیاد برای نگهداری را کاهش می‌دهد.

هزینه‌ای که برای استفاده از این نوع چسب باید مصرف شود در مقایسه با دیگر هزینه‌ها، هزینه چندان زیادی نیست به همین دلیل می‌توان مقرون به صرفه بودن را از مزیت‌های مهم این چسب به شمار آورد.دسترسی راحت به این چسب نیز از مزایای دیگر آن است با توجه به اینکه تهیه برخی از مصالح ساختمانی بسیار مشکل بوده تهیه چسب کاشی دیسپرسی این مشکل را ندارد و در اکثر سایت‌های فروش مصالح ساختمانی می‌توان چسب دیسپرسی را پیدا و اقدام به خرید آن کرد.

کلام آخر

با توجه به این که دامنه فعالیت‌های ساختمانی گسترده هست مصالحی که برای قسمت‌های و فعالیت‌های مختلف ساختمان مورد نیاز هست نیز گسترده می‌باشد. چسب کاشی دیسپرسی نیز جز مصالح ساختمانی به حساب می‌آید؛ زیرا کاربرد اصلی آن در زمینه چسباندن کاشی به سطوح ساختمان است. البته کاربردهای دیگری در صنایع دیگر نیز دارد ولی پایه اصلی این چسب را می‌توان به صنعت ساختمان مرتبط دانست.

سبد خرید
.

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟